News
Info
Download
Screenshots
Links

Możliwości MPlayera

MPlayer jest odtwarzaczem filmów działającym na wielu systemach (patrz dokumentacja). Odtwarza większość plików MPEG/VOB, AVI, Ogg/OGM, VIVO, ASF/WMA/WMV, QT/MOV/MP4, RealMedia, Matroska, NUT, NuppelVideo, FLI, YUV4MPEG, FILM, RoQ, PVA wspomagany przez wiele kodeków (natywnych, XAnim i DLL Win32). Umożliwia oglądanie VideoCD, SVCD, DVD, 3ivx, DivX 3/4/5, a nawet filmy w formacie WMV.

Kolejną wspaniałą funkcją MPlayera jest duża liczba obsługiwanych sterowników wyjściowych. Potrafi on współpracować z X11, Xv, DGA, OpenGL, SVGAlib, fbdev, AAlib, DirectFB, ale możesz również użyć GGI, SDL (a w ten sposób także wszystkich ich sterowników), VESA (na każdej karcie kompatybilnej z VESA, nawet bez użycia X11!), a także niektórych niskopoziomowych sterowników, specyficznych dla danych kart graficznych (Matrox, 3Dfx i ATI)! Większość z nich obsługuje programowe albo sprzętowe skalowanie, możesz więc oglądać filmy w trybie pełnoekranowym. MPlayer obsługuje również wyświetlanie przy pomocy niektórych sprzętowych dekoderów MPEG, takich jak Siemens DVB, DXR2 i DXR3/Hollywood+.

MPlayer posiada opcję wyświetlania na ekranie (OSD) służącą do pokazywania różnych informacji, ładnych, dużych, cieniowanych napisów z antyaliasingiem (rozmywaniem) i obsługę sterowania za pomocą klawiatury. Obsługiwane są czcionki europejskie/ISO 8859-1,2 (węgierskie, angielskie, czeskie, polskie, itd.), cyrylica i koreańskie oraz 12 formatów napisów (MicroDVD, SubRip, OGM, SubViewer, Sami, VPlayer, RT, SSA, AQTitle, JACOsub, PJS i nasz własny: MPsub). Obsługiwane są także napisy DVD (strumienie SPU, VobSub i Closed Captions).

Licencja

MPlayer jest rozpowszechniany na licencji GNU General Public License.

Obsługiwane formaty wejściowe

Obsługiwane kodeki video i audio

najważniejsze kodeki video

najważniejsze kodeki audio

Strona stanu kodeków zawiera pełną i codziennie uaktualnianą listę obsługiwanych kodeków.

Obsługiwane urządzenia wyjściowe wideo

ogólne:

specyficzne dla kart:

specjalne:

Więcej szczegółów można znaleźć w sekcji kart video w dokumentacji.

Obsługiwane urządzenia wyjściowe audio

Dokładniejsze informacje znajdują się w sekcji kart dźwiękowych, w dokumentacji.

Szybkość

Większość czasochłonnych operacji jest optymalizowana dla Intel/AMD (MMX/MMX2/SSE/SSE2/3DNow!/3DNowEx), PowerPC G4 (Altivec), SPARC (VIS), PDA z chipsetami firmy ARM i Sony Playstation 2.

GUI

MPlayer zawiera GUI, które nie jest domyślnie budowane. Sekcja dotycząca GUI w dokumentacji wyjaśnia w jaki sposób je uaktywnić. Kilka zewnętrznych nakładek na MPlayera dostarcza alternatywne wersje GUI.

Zgłaszanie błędów

Zanim zgłosisz błąd, spróbuj najpierw użyć najnowszej wersji rozwojowej (Subversion HEAD). Bardzo możliwe, że znaleziony przez ciebie błąd jest już znany i naprawiony, pomimo tego, że może być ciągle obecny w wersji, której używasz. Dodatkowo, przeczytaj całą dokumentację dostarczaną razem z MPlayerem. Można tam znaleźć rozwiązania większości problemów.

Jeżeli jesteś pewien, że twój problem jest naprawdę błędem w aktualnej wersji, zapoznaj się z wytycznymi dotyczącymi zgłaszania błędów i postępuj zgodnie z instrukcją. Jeżeli tego nie zrobisz, zmarnujesz tylko czas wszystkich, którzy będą się z tobą kontaktować, a i tak zostaniesz poproszony o udzielenie informacji wymienionych w wytycznych. Jest również bardzo możliwe, że zostaniesz całkowicie zignorowany. Dlatego też poświęć trochę czasu na zgłoszenie błędu stojące na odpowiednim poziomie.